O nás

Ing. Magdalena Šetlíková (Churavá)

Vystudovala jsem ČZU obor Speciální chovy a (wildlife management) Management volně žijících zvířat. Mám dvouletou praxi jako hospitalizační sestra na veterinární klinice Jaggy Praha. Řadu let se zabývám kynologií a výcvikem psů, včetně výcviku vodících psů pro nevidomé. Mnoho let jsem působila jako instruktorka výcviku v ZKO Jinonice a momentálně vedu kurzy základního výcviku a školky pro štěňátka nebo hlídám pejsky v psím centru.

 

Kateřina Bínová

S pejsky jsem začala „pracovat“ v roce 1989. Od té doby jsem se střídavě věnuji různým odvětvím kynologie od výstav přes poslušnost, agility, obranu, pachové práce a loveckou a záchranářskou kynologii až po výcvik vodících a asistenčních psů a canisterapii. Řadu let jsem působila jako instruktor výcviku v několika ZKO a psích školách. V současnosti se se mnou můžete setkat při výcviku pejsků v Psím centru Pluto Praha 6.

 

 

Pár slov k výcviku a výchově psů:

Je známá pravda, že čím více dovedností pejsek umí, tím je ovladatelnější. A protože nudící se temperamentní pejsci nejsou obvykle moc příjemní společníci, je třeba je nějakou vhodnou formou „zaměstnat“. Samozřejmě s nimi můžeme běhat v parku nebo jim házet míček, ale tím u nich brzy „jen“ vybudujeme lepší kondici a zanedlouho budou potřebovat běhat a aportovat ještě víc, aby je to řádně unavilo. Každý sportovec, pokud sportuje příliš a bez patřičného zahřátí a protažení svalstva je náchylný k různým úrazům. A ty se bohužel nevyhýbají ani pejskům. Jako alternativu k fyzickému vyžití, které je bezesporu velice důležité a žádný pejsek by se bez něj neměl ocitnout (to by hraničilo s týráním), nabízíme pro pejsky cvičení zaměřená na různé hry, triky, čichání a „rozvíjení myšlení“ všeobecně. Při těchto činnostech pejsek spolupracuje se svým člověkem, společně tvoří tým a tím posilují vzájemné pouto, respekt a důvěru.

 

Několik bodů ke spokojenému soužití se psem:

– Pokud máte či si plánujete pořídit čistokrevného psa, vždy mějte na paměti, za jakým účelem bylo Vámi vybrané plemeno vyšlechtěno. Každé plemeno bylo po mnoho generací selektováno pro určité pracovní nadání, temperament nebo povahové rysy a lze předpokládat, že se s těmito geny narodil i Váš pes. Pokud pořízení psa teprve plánujete, důkladně zvažte, zda je toto plemeno i se svým „původním účelem vyšlechtění“ kompatibilní s Vaším životním stylem a temperamentem.

– Pes je PES. Smiřte se s tím, že Váš pejsek je a vždy bude především PSEM. Nepolidšťujte ho.

– Pokud Vám Váš pes nerozumí, nebuďte netrpěliví a nepodsouvejte mu, že Vám dělá něco naschvál. Dejte mu šanci pochopit Vás a najít tu správnou cestu.

– Vždy postupujte od nejjednoduššího ke složitějším. To znamená od nejjednodušších podmínek prostředí a od nejjednodušších požadavků k těm složitějším.

– I v těžkých chvílích se snažte mít před očima svůj cíl: Šťastný a láskyplný vztah se svým psem. Myslete na to, že  Vy i Váš pes jste jeden tým.

– Váš pes komunikuje nejen hlasem, ale především řečí těla a přenosem „emocí“. Uvědomili jste si někdy, že takto komunikují i lidé? Svým postojem, chůzí, tím jak se cítíme, co si myslíme, rázností pohybů, frekvencí dechu,… Ne? Ale Váš pes tohle všechno vnímá a ví o Vás často víc, než jste ochotní si přiznat. Pozná, kdy jste nervózní, zlobíte se, máte z něčeho obavy nebo radost. Jen ve většině případů neví proč. A především pozná, kdy něco předstíráte a kdy je to doopravdy.

– Pokud jste příliš unavení nebo naštvaní, necvičte.

– Vždy vyslovujte jméno svého psa přátelsky.

– Dopřejte svému psu nejen spoustu pohybu a lásky, ale i spoustu klidu. Nevolejte a nemluvte na něj a o něm zbytečně. Pokud ho budete „zbytečně“ zahlcovat podněty, vypne.

– Trpělivost. Trénink. Důslednost.

– Důvěřujte svému psovi a učte se od něj.

– Vždy když budete chtít, aby Váš pes něco dělal, mějte konkrétní představu, co by měl dělat. Můžete zavřít oči a představit si to? Mít zcela nekonkrétní či nesplnitelné požadavky (např. nedělat nic), není fér a ničí to důvěru psa ve Vás.

– Pes se učí svými úspěchy. Pokud se mu v krátkém časovém úseku podaří mnoho úspěšných „pokusů“, začne pravděpodobně tušit, co máte na mysli. Tím se posílí jeho radost, motivace k další spolupráci, respekt a důvěra k Vám a navíc ještě jeho sebevědomí. Každý by měl mít při učení nových věcí alespoň 80% úspěšnost, než je vhodné naše nároky jakkoli ztížit. Myslete na to, že každý pes je jiný, každý potřebuje k osvojení určitých dovedností jiné množství času.

– Agrese plodí agresi a kdo seje násilí, nemůže sklízet důvěru.

– Cvičení by vždy mělo být pro psa hrou.

Comments are closed